CTMC1008F-R068M
Mfr.Part #
CTMC1008F-R068M
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
.068UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
68 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Current Rating (Amps) :
320 mA
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Series :
CTMC1008F
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
20 @ 100MHz
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Datasheets
CTMC1008F-R068M
Central Technologies CTMC1008F-R068M
CTMC1008F-R068M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD