CTMC1008F-R068J
Mfr.Part #
CTMC1008F-R068J
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
.068UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Case/Size Code :
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielded :
No
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Current Rating (Amps) :
320 mA
Q @ Freq :
20 @ 100MHz
Test Frequency :
100 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
0.068 µH
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
0.65 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Inductance :
68 nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Series :
CTMC1008F
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Rated Current-Max :
0.32 A
Datasheets
CTMC1008F-R068J
Central Technologies CTMC1008F-R068J
CTMC1008F-R068J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD