CTMC1008F-R039J
Mfr.Part #
CTMC1008F-R039J
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
.039UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Supplier Device Package :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Features :
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Series :
CTMC1008F
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Q @ Freq :
20 @ 100MHz
DC Resistance (DCR) :
450mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Current Rating (Amps) :
380 mA
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
39 nH
Tolerance :
±5%
Datasheets
CTMC1008F-R039J
Central Technologies CTMC1008F-R039J
CTMC1008F-R039J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD