CTMC1008F-R027J
Mfr.Part #
CTMC1008F-R027J
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
.027UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
DC Resistance :
0.4 Ω
Series :
CTMC1008F
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Ratings :
Shielded :
No
Core Material :
Ferrite
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
100 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
Surface Mount :
yes
Type :
Drum Core, Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.027 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
5%
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Current Rating (Amps) :
410 mA
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Rated Current-Max :
0.41 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
27 nH
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
15 @ 100MHz
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Datasheets
CTMC1008F-R027J
Central Technologies CTMC1008F-R027J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD