CTMC1008F-R012J
Mfr.Part #
CTMC1008F-R012J
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
.012UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Series :
CTMC1008F
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Ferrite
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Shielded :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
0.012 µH
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Case/Size Code :
Q @ Freq :
15 @ 100MHz
Inductance :
12 nH
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
500 mA
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
DC Resistance :
0.27 Ω
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
2.05GHz
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Features :
Tolerance :
5%
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
100 MHz
Rated Current-Max :
0.5 A
Datasheets
CTMC1008F-R012J
Central Technologies CTMC1008F-R012J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD