CTMC1008F-5R6M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMC1008F-5R6M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
5.6UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Type :
Drum Core, Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
170 mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
5.6 µH
Case/Size Code :
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Core Material :
Ferrite
Material - Core :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Inductance-Nom (L) :
5.6 µH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Rated Current-Max :
0.17 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Shielded :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance :
2.5 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Series :
CTMC1008F
Shielding :
Unshielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
7.96 MHz
Datasheets
CTMC1008F-5R6M
Central Technologies CTMC1008F-5R6M
CTMC1008F-5R6M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD