CTM3F-1R5K
Mfr.Part #
CTM3F-1R5K
Description
1.5UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
490mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
170MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Current Rating (Amps) :
700 mA
Series :
CTM3F
Size / Dimension :
0.190 Dia x 0.441 L (4.82mm x 11.20mm)
Features :
Inductance :
1.5 µH
Material - Core :
Phenolic
Datasheets
CTM3F-1R5K
Central Technologies CTM3F-1R5K
CTM3F-1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD