CTM2F-R10K
Mfr.Part #
CTM2F-R10K
Package / Case
Axial
Description
.10UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.156 Dia x 0.375 L (3.96mm x 9.52mm)
Frequency - Self Resonant :
525MHz
Package / Case :
Axial
Inductance :
100 nH
Series :
CTM2F
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Features :
Current Rating (Amps) :
2.74 A
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Material - Core :
Phenolic
Type :
Molded
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Datasheets
CTM2F-R10K
Central Technologies CTM2F-R10K
CTM2F-R10K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD