CTM2F-510M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM2F-510M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
51UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
20%
Inductance-Nom (L) :
51 µH
Terminal Placement :
Axial
Surface Mount :
No
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Series :
CTM2F
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Shielding :
Unshielded
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
189 mA
Current - Saturation (Isat) :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
2.5 MHz
DC Resistance (DCR) :
2.9Ohm Max
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance :
2.9 Ω
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Ratings :
Features :
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
51 µH
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.156 Dia x 0.375 L (3.96mm x 9.52mm)
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Supplier Device Package :
Rated Current-Max :
0.189 A
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Shielded :
No
Datasheets
CTM2F-510M
Central Technologies CTM2F-510M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD