CTM2F-1R2K
Mfr.Part #
CTM2F-1R2K
Description
1.2UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Series :
CTM2F
Size / Dimension :
0.156 Dia x 0.375 L (3.96mm x 9.52mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Inductance :
1.2 µH
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Features :
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Current Rating (Amps) :
730 mA
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Phenolic
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTM2F-1R2K
Central Technologies CTM2F-1R2K
CTM2F-1R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD