CTM2F-1R0K
Mfr.Part #
CTM2F-1R0K
Description
1.0UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Series :
CTM2F
Ratings :
Current Rating (Amps) :
880 mA
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Features :
Inductance :
1 µH
Size / Dimension :
0.156 Dia x 0.375 L (3.96mm x 9.52mm)
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Phenolic
Package / Case :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Datasheets
CTM2F-1R0K
Central Technologies CTM2F-1R0K
CTM2F-1R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD