CTM2474F-3R9L
Mfr.Part #
CTM2474F-3R9L
Description
3.9UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Current Rating (Amps) :
4.56 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
Axial
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Pbfree Code :
yes
Inductance :
3.9 µH
Surface Mount :
No
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Molded
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.017 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
3.9 µH
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.240 Dia x 0.740 L (6.10mm x 18.80mm)
Series :
CTM2474F
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Q @ Freq :
Rated Current-Max :
4.56 A
Tolerance :
15%
Test Frequency :
0.001 MHz
Package / Case :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Features :
Datasheets
CTM2474F-3R9L
Central Technologies CTM2474F-3R9L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD