CTM1F-R22J
Mfr.Part #
CTM1F-R22J
Package / Case
Axial
Description
.22UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Package / Case :
Axial
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Size / Dimension :
0.095 Dia x 0.250 L (2.41mm x 6.35mm)
Ratings :
Current Rating (Amps) :
1.025 A
Subcategory :
Power Connectors
Amphenol
Product Type :
Power to the Board
Series :
CTM1F
Type :
Molded
Material - Core :
Phenolic
Frequency - Self Resonant :
510MHz
Tolerance :
±5%
Inductance :
220 nH
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Q @ Freq :
33 @ 25MHz
Product Category :
Power to the Board
Brand :
Amphenol FCI
Tradename :
Minitek
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTM1F-R22J
Central Technologies CTM1F-R22J
CTM1F-R22J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD