CTM1F-R022M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM1F-R022M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
.022UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Polarization :
Polar
Current Rating (Amps) :
2.4 A
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
22 nH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709 Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.063 (27.00mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.9 Ohm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
350V
Material - Core :
Phenolic
Features :
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
68µF
Shielding :
Unshielded
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Q @ Freq :
50 @ 50MHz
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
Series :
EKV
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)
Datasheets
CTM1F-R022M
Central Technologies CTM1F-R022M
CTM1F-R022M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD