CTM1F-6R8J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTM1F-6R8J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
6.8UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
6.8 µH
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Molded
Connector Type :
M12 Straight Male to Straight M12 Male, 4-pole
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Height - Seated (Max) :
Current Rating (Amps) :
175 mA
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
IP Rating :
IP65/IP66K/IP67
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Material - Core :
Ferrite
Ratings :
Package / Case :
Axial
Murrelektronik
Features :
Product Status :
Active
Number of Pins :
4
Size / Dimension :
0.095 Dia x 0.250 L (2.41mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Cable Type :
PVC
Series :
CTM1F
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating :
4 Amps
Length :
35 Meters
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Datasheets
CTM1F-6R8J
Central Technologies CTM1F-6R8J
CTM1F-6R8J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD