CTLVH2510F-100N
Mfr.Part #
CTLVH2510F-100N
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
435mOhm Max
Inductance :
10 µH
Supplier Device Package :
Series :
CTLVH2510F
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
900 mA
Current - Saturation (Isat) :
1A
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±30%
Datasheets
CTLVH2510F-100N
Central Technologies CTLVH2510F-100N
CTLVH2510F-100N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD