CTLVH2012F-6R8N
Mfr.Part #
CTLVH2012F-6R8N
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
64
Radiation Hardening :
No
Cable Length :
177 mm
Features :
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Connector, IDC
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Inductance :
6.8 µH
Series :
CTLVH2012F
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Q @ Freq :
Tolerance :
±30%
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Current Rating (Amps) :
920 mA
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Wire/Cable Type :
Flat Flex
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Termination :
IDT
DC Resistance (DCR) :
380mOhm Max
Packaging :
Bulk
Type :
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Ratings :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm)
Datasheets
CTLVH2012F-6R8N
Central Technologies CTLVH2012F-6R8N
CTLVH2012F-6R8N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD