CTLVC6045F-2R2N
Mfr.Part #
CTLVC6045F-2R2N
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Description
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
18.4mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Shielding :
Shielded
Inductance :
2.2 µH
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Tolerance :
±30%
Current Rating (Amps) :
4.59 A
Series :
CTLVC6045F
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
7.92A
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
CTLVC6045F-2R2N
Central Technologies CTLVC6045F-2R2N
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD