CTLVC6020F-220N
Mfr.Part #
CTLVC6020F-220N
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Datasheet
Download
Description
22UH SMD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.087 (2.20mm)
Ratings :
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
260mOhm
Tolerance :
±30%
Inductance :
22 µH
Current Rating (Amps) :
1.1 A
Supplier Device Package :
Series :
CTLVC6020F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Datasheets
CTLVC6020F-220N
Central Technologies CTLVC6020F-220N
CTLVC6020F-220N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD