CTLVC4018F-3R3N
Mfr.Part #
CTLVC4018F-3R3N
Package / Case
Nonstandard
Description
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
Series :
CTLVC4018F
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
1.98A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
1.89 A
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
3.3 µH
Tolerance :
±30%
DC Resistance (DCR) :
70mOhm
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
CTLVC4018F-3R3N
Central Technologies CTLVC4018F-3R3N
CTLVC4018F-3R3N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD