CTLVC4018F-1R5N
Mfr.Part #
CTLVC4018F-1R5N
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.5UH SMD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Material - Core :
Tolerance :
±30%
Inductance :
1.5 µH
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
2.97A
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Shielded
Series :
CTLVC4018F
Features :
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
2.34 A
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTLVC4018F-1R5N
Central Technologies CTLVC4018F-1R5N
CTLVC4018F-1R5N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD