CTLVC4012F-6R8M
Mfr.Part #
CTLVC4012F-6R8M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) :
3μs
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Diode Type :
Standard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
SUPERECTIFIER®
Q @ Freq :
Ratings :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
810mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Base Part Number :
GP10J
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Shielding :
Shielded
Features :
Type :
Current Rating (Amps) :
940 mA
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V, 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
DC Resistance (DCR) :
135mOhm
Datasheets
CTLVC4012F-6R8M
Central Technologies CTLVC4012F-6R8M
CTLVC4012F-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD