CTLVC4012F-4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLVC4012F-4R7M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Material - Core :
Series :
CTLVC4012F
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
1.08 A
Ratings :
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance :
4.7 µH
Shielding :
Shielded
Current - Saturation (Isat) :
990mA
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Q @ Freq :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Type :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTLVC4012F-4R7M
Central Technologies CTLVC4012F-4R7M
CTLVC4012F-4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD