CTLV6028SF-1R0N
Mfr.Part #
CTLV6028SF-1R0N
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Description
1.0UH SMD POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
7.11A
Tolerance :
±30%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
12mOhm
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
5.67 A
Inductance :
1 µH
Material - Core :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTLV6028SF
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Datasheets
CTLV6028SF-1R0N
Central Technologies CTLV6028SF-1R0N
CTLV6028SF-1R0N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD