CTLV4012ASF-1R0N
Mfr.Part #
CTLV4012ASF-1R0N
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Description
1.0UH SMD POWER INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
2.61A
Size / Dimension :
0.157 L x 0.157 W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance :
±30%
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Type :
Wirewound
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Current Rating (Amps) :
2.7 A
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Inductance :
1 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTLV4012ASF
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Datasheets
CTLV4012ASF-1R0N
Central Technologies CTLV4012ASF-1R0N
CTLV4012ASF-1R0N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD