CTLV2512SF-3R3M
Mfr.Part #
CTLV2512SF-3R3M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Series :
CTLV2512SF
Supplier Device Package :
1008
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Current Rating (Amps) :
1.35 A
Frequency - Self Resonant :
Type :
Tolerance :
±20%
Inductance :
3.3 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
1.3A
Height - Seated (Max) :
0.049" (1.25mm)
Ratings :
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Product Status :
Active
Datasheets
CTLV2512SF-3R3M
Central Technologies CTLV2512SF-3R3M
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD