CTLL1608F-FH4N7S
Mfr.Part #
CTLL1608F-FH4N7S
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
4.7NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation (Isat) :
Inductance-Nom (L) :
0.0047 µH
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.5 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Height :
0.8 mm
Supplier Device Package :
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Number of Functions :
1
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
DC Resistance :
0.16 Ω
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Shielded :
No
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ceramic
Current Rating (Amps) :
600 mA
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
CTLL1608F-FH
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Construction :
Multilayer Chip
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±0.3nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
4.75kHz
Package Width :
0.8 mm
Inductance :
4.7 nH
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Package Length :
1.6 mm
Datasheets
CTLL1608F-FH4N7S
Central Technologies CTLL1608F-FH4N7S
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD