CTHR3F-270K
Mfr.Part #
CTHR3F-270K
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Description
27UH FILTER INDUCTOR
Supplier Device Package :
Radial
Series :
CTHRF
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Size / Dimension :
0.800 Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Type :
Wirewound
Inductance :
27 µH
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
12A
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.875 (22.23mm)
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
7 A
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTHR3F-270K
Central Technologies CTHR3F-270K
CTHR3F-270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD