CTHFW2918F-220M
Mfr.Part #
CTHFW2918F-220M
Package / Case
2-SMD, Gull Wing
Description
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
13
In Stock :
13
Height - Seated (Max) :
0.701" (17.80mm)
Package / Case :
2-SMD, Gull Wing
Inductance :
22 µH
Size / Dimension :
1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
DC Resistance (DCR) :
2.86mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTHFW2918F
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
28 A
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Current - Saturation (Isat) :
14A
Shielding :
Shielded
Type :
Wirewound
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTHFW2918F-220M
Central Technologies CTHFW2918F-220M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD