CTHCCI8070F-2R2M
Mfr.Part #
CTHCCI8070F-2R2M
Package / Case
Nonstandard
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation (Isat) :
8A
Series :
CTHCCI8070F
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
10 A
Size / Dimension :
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
6.2mOhm Max
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Ratings :
Datasheets
CTHCCI8070F-2R2M
Central Technologies CTHCCI8070F-2R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD