CTHC2220F-681J
Mfr.Part #
CTHC2220F-681J
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
680UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.2MHz
Supplier Device Package :
Inductance :
680 µH
Current - Saturation (Isat) :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
5%
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
10Ohm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Features :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
No
DC Resistance :
10 Ω
Current Rating (Amps) :
100 mA
Case/Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CTHC2220F
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Type :
Drum Core, Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Core Material :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Test Frequency :
0.796 MHz
Shielding :
Shielded
Number of Terminals :
2
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
680 µH
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.1 A
Datasheets
CTHC2220F-681J
Central Technologies CTHC2220F-681J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD