CTHC2220F-2R2K
Mfr.Part #
CTHC2220F-2R2K
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
2.2UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Q @ Freq :
10 @ 7.96MHz
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±10%
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Material - Core :
Ferrite
Series :
CTHC2220F
Inductance :
2.2 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Drum Core, Wirewound
Datasheets
CTHC2220F-2R2K
Central Technologies CTHC2220F-2R2K
CTHC2220F-2R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD