CTHC2220F-100K
Mfr.Part #
CTHC2220F-100K
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
10UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Inductance :
10 µH
Current Rating (Amps) :
690 mA
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Ratings :
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Rated Current-Max :
0.69 A
Type :
Drum Core, Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10%
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
2.52 MHz
DC Resistance :
0.21 Ω
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Core Material :
Ferrite
Series :
CTHC2220F
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
Shielded
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
19MHz
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Datasheets
CTHC2220F-100K
Central Technologies CTHC2220F-100K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD