CTHC1812SF-2R2K
Mfr.Part #
CTHC1812SF-2R2K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Series :
CTHC1812SF
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
10 @ 7.96MHz
Type :
Drum Core, Wirewound
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Current Rating (Amps) :
850 mA
Material - Core :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
CTHC1812SF-2R2K
Central Technologies CTHC1812SF-2R2K
CTHC1812SF-2R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD