CTHC1812F-220K
Mfr.Part #
CTHC1812F-220K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
22UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Package :
Bulk
Features :
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
0.9 Ω
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Supplier Device Package :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Obsolete
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Series :
CTHC1812F
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
22 µH
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Package Width :
3.2 mm
Tolerance :
10%
Type :
Drum Core, Wirewound
Shielded :
No
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Length :
4.5 mm
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Rated Current-Max :
0.37 A
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Current - Saturation (Isat) :
370mA
Test Frequency :
2.52 MHz
Package Height :
3.2 mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Core Material :
Ferrite
Ratings :
Construction :
Chip
Datasheets
CTHC1812F-220K
Central Technologies CTHC1812F-220K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD