CTH9F-8R8M
Mfr.Part #
CTH9F-8R8M
Package / Case
Axial
Description
8.8UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
1
In Stock :
1
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Rated Current-Max :
10 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
Core Material :
Iron
Features :
Material - Core :
Iron
Size / Dimension :
0.560" Dia x 1.250" L (14.22mm x 31.75mm)
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Axial
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Number of Terminals :
2
Inductance :
8.8 μH
Type :
Drum Core, Wirewound
Surface Mount :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
8.8 μH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Series :
CTH9F
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
DC Resistance :
0.02 Ω
Package / Case :
Terminal Placement :
Height - Seated (Max) :
Current - Saturation (Isat) :
10A
Test Frequency :
0.001 MHz
Datasheets
CTH9F-8R8M
Central Technologies CTH9F-8R8M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD