CTH6VF-3R9K
Mfr.Part #
CTH6VF-3R9K
Description
3.9UH MINI AXL P-LINE INDUCTR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
3.9 µH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Shielded :
No
Package / Case :
Axial
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Number of Terminals :
2
Features :
Height - Seated (Max) :
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Material - Core :
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.394 L (3.50mm x 10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Terminal Placement :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
DC Resistance :
0.06 Ω
Test Frequency :
7.9 MHz
Q @ Freq :
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Rated Current-Max :
1.8 A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
3.9 µH
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
Wire
Series :
CTH6F
Datasheets
CTH6VF-3R9K
Central Technologies CTH6VF-3R9K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD