CTH6VF-271K
Mfr.Part #
CTH6VF-271K
Description
270UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Axial
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
180mA
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Current Rating (Amps) :
310 mA
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
DC Resistance :
2.1 Ω
Q @ Freq :
Tolerance :
10%
Unshielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
2.1MHz
Series :
CTH6F
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
0.001 MHz
Rated Current-Max :
0.31 A
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.394 L (3.50mm x 10.00mm)
Material - Core :
Inductance-Nom (L) :
270 µH
Supplier Device Package :
HTS Code :
Inductance :
270 µH
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
CTH6VF-271K
Central Technologies CTH6VF-271K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD