CTH6EF-6R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH6EF-6R8K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
6.8UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Surface Mount :
No
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Tolerance :
10%
Height - Seated (Max) :
DC Resistance :
0.08 Ω
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Features :
Inductance :
6.8 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
CTH6F
Shielded :
No
Product Status :
Active
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Rated Current-Max :
1.6 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
7.9 MHz
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Material - Core :
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.500 L (4.06mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Datasheets
CTH6EF-6R8K
Central Technologies CTH6EF-6R8K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD