CTH6EF-390K
Mfr.Part #
CTH6EF-390K
Description
39UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Fixed Inductors
Surface Mount :
No
Inductance-Nom (L) :
39 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
880 mA
Series :
CTH6F
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Type :
Wirewound
Shielded :
No
Terminal Shape :
Wire
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
±10%
HTS Code :
DC Resistance :
0.26 Ω
Rated Current-Max :
0.88 A
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
480mA
Test Frequency :
0.001 MHz
Q @ Freq :
Terminal Placement :
Features :
Frequency - Self Resonant :
7.1MHz
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
Material - Core :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Ratings :
Inductance :
39 µH
Datasheets
CTH6EF-390K
Central Technologies CTH6EF-390K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD