CTH6EF-1R8K
Mfr.Part #
CTH6EF-1R8K
Description
1.8UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Inductance :
1.8 µH
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
2.9 A
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Test Frequency :
7.9 MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Rated Current-Max :
2.9 A
Size / Dimension :
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance :
0.02 Ω
Q @ Freq :
Series :
CTH6F
Datasheets
CTH6EF-1R8K
Central Technologies CTH6EF-1R8K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD