CTH6EF-1R5K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH6EF-1R5K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
1.5UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
Rated Current-Max :
3.1 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Terminal Placement :
Axial
Test Frequency :
7.9 MHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Inductance :
1.5 µH
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
3.1 A
Material - Core :
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
Shielded :
No
Surface Mount :
No
DC Resistance :
0.02 Ω
Inductance-Nom (L) :
1.5 µH
Current - Saturation (Isat) :
2.5A
Tolerance :
±10%
Features :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Q @ Freq :
Package / Case :
Series :
CTH6F
Ratings :
Datasheets
CTH6EF-1R5K
Central Technologies CTH6EF-1R5K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD