CTGSR74BF-560M
Mfr.Part #
CTGSR74BF-560M
Description
56UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.76 A
Features :
Size / Dimension :
0.321 L x 0.289 W (8.15mm x 7.35mm)
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance :
0.29 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Type :
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Inductance :
56 µH
Current Rating (Amps) :
760 mA
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Tolerance :
20%
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
HTS Code :
Shielded :
Test Frequency :
2.52 MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTGSR74BF-560M
Central Technologies CTGSR74BF-560M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD