CTGSR74BF-470N
Mfr.Part #
CTGSR74BF-470N
Description
47UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
HTS Code :
Nonstandard
Rated Current-Max :
0.8 A
Size / Dimension :
0.321 L x 0.289 W (8.15mm x 7.35mm)
Frequency - Self Resonant :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
800 mA
Number of Terminals :
2
Inductance :
47 µH
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
30%
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance :
0.27 Ω
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Shielded :
yes
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
2.52 MHz
Pbfree Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
CTGSR74BF-470N
Central Technologies CTGSR74BF-470N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD