CTGSR74BF-180L
Mfr.Part #
CTGSR74BF-180L
Description
18UH SMD SHIELD POWER INDUCTOR
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
CTGSR74BF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
18 µH
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Features :
Test Frequency :
2.52 MHz
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Current Rating (Amps) :
1.29 A
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielded :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
15%
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Saturation (Isat) :
Rated Current-Max :
1.29 A
DC Resistance :
0.1 Ω
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Size / Dimension :
0.321 L x 0.289 W (8.15mm x 7.35mm)
Datasheets
CTGSR74BF-180L
Central Technologies CTGSR74BF-180L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD