CTGSR74BF-151M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTGSR74BF-151M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
150UH SMD SHIELD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Features :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.321 L x 0.289 W (8.15mm x 7.35mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
940mOhm Max
Series :
CTGSR74BF
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Tolerance :
±20%
Inductance :
150 µH
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
440 mA
Q @ Freq :
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTGSR74BF-151M
Central Technologies CTGSR74BF-151M
CTGSR74BF-151M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD