CTGSR74BF-100N
Mfr.Part #
CTGSR74BF-100N
Description
10UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shielding :
Shielded
Series :
CTGSR74BF
Inductance :
10 µH
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Size / Dimension :
0.321 L x 0.289 W (8.15mm x 7.35mm)
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Tolerance :
±30%
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
1.65 A
Supplier Device Package :
Datasheets
CTGSR74BF-100N
Central Technologies CTGSR74BF-100N
CTGSR74BF-100N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD