CTGS75F-560K
Mfr.Part #
CTGS75F-560K
Description
56UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Test Frequency :
2.52 MHz
Q @ Freq :
HTS Code :
Inductance :
56 µH
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.307 L x 0.276 W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Ratings :
Rated Current-Max :
0.94 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Height - Seated (Max) :
0.217 (5.50mm)
Material - Core :
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Surface Mount :
yes
Features :
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation (Isat) :
940mA
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTGS75F
Shielded :
No
DC Resistance :
0.24 Ω
Datasheets
CTGS75F-560K
Central Technologies CTGS75F-560K
CTGS75F-560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD