CTGS75F-4R7M
Mfr.Part #
CTGS75F-4R7M
Description
4.7UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.217 (5.50mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Current - Saturation (Isat) :
3.5A
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.307 L x 0.276 W (7.80mm x 7.00mm)
Inductance :
4.7 µH
Datasheets
CTGS75F-4R7M
Central Technologies CTGS75F-4R7M
CTGS75F-4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD