CTGS73F-470K
Mfr.Part #
CTGS73F-470K
Description
47UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Ratings :
AWG :
27
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.150 (3.80mm)
Connector version :
Straight
Type B :
RJ45 Plug
Current Rating (Amps) :
680 mA
Current - Saturation (Isat) :
Type A :
RJ45 Plug
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Supplier Device Package :
Cable use :
Networks
Cable features :
incl. detent,Common shield,Twin shield,Metal foil shield,Flame-retardant,Halogen-free
Cable design :
Round
Size / Dimension :
0.307 L x 0.276 W (7.80mm x 7.00mm)
Q @ Freq :
No. of B connections :
1x
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Inductance :
47 µH
Shielding :
S/FTP
Version :
CABLE
Series :
CTGS73F
No. of A connectors :
1x
Halogen-free :
yes
Material - Core :
Datasheets
CTGS73F-470K
Central Technologies CTGS73F-470K
CTGS73F-470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD